Skip to main content

General pathologyLaajuus (5 cr)

Course unit code: AV00DM24

General information


Credits
5 cr
Teaching language
Finnish
Responsible person
Taina Lehtonen

Objective

Opintojakson suoritettuaan opiskelijalla on edellytyksiä ymmärtää tautien aiheuttamia muutoksia elimistössä.

Content

Opintojaksolla käsitellään yleispatologian aiheita: tautien syntyyn vaikuttavia tekijöitä, kehon sopeutumista tauteja aiheuttaviin tekijöihin, tulehdusta, paranemista, kasvaimia, puolustusjärjestelmän häiriöitä ja verenkiertoelimistön häiriötiloja.

Evaluation

1-5

Qualifications

Opintojakson suorittamisessa on eduksi, jos on suorittanut anatomian ja fysiologian opintoja.

Further information

Opintojakso toteutetaan digiopetuksena Moodlessa. Opintojaksoon sisältyy webinaareja. Webinaarit nauhoitetaan ja ne ovat nähtävissä Moodlessa.
Webinaarit järjestetään AC järjestelmällä ja niitä voi seurata kotoa tietokoneen välityksellä. Webinaareissa opetetaan opintojakson aiheita ja niissä opiskelijoilla on mahdollisuus kysellä asioista. Muilta osin opiskelu tapahtuu itsenäisesti Moodlessa opetusnauhoitteiden ja tehtävien avulla.

Go back to top of page