Skip to main content

Facility Management (5 cr)

Code: 204802912-3001

General information


Enrollment
20.08.2018 - 07.09.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
27.08.2018 - 21.12.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Department of Construction and Energy Engineering
Campus
Kotka Campus
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Degree Programme in Construction Engineering
Teachers
Valtteri Perälahti
Teacher in charge
Valtteri Perälahti
Course
204802912
No reservations found for realization 204802912-3001!

Objective

After completing this course, the student: knows the systems building facilities understands the life cycle of buildings and housing knows the principles of housing management can make a budget for the life cycle costs of a building

Content

Systems and  facilities of houses Life cycle of buildings and housing. Principles of housing management and contracts. Information systems used in housing management. Visit to a housing management company.

Course material

1. Opiskelumateriaalit ovat pääsääntöisin Moodlessa tai Moodleen tallennettuina linkkeinä verkkoaineistoihin.
2. Kirjat määritelty opintojakson Moodle sivuilla
3. Muu opetusta ja opiskelua tukeva aineisto ja materiaali.

Study forms and methods

Työviikkopohjainen oppimisväylä:
Osallistut työjärjestyksen mukaiseen opetukseen ja ohjaukseen.
Läsnäolovaatimus lähiopetukseen ilmoitetaan opintojakson alussa.
Opiskelusi rytmittyvät työjärjestyksen mukaisten ryhmätapaamisten ja itsenäisesti tehtävien oppimistehtävien mukaan

Opintoja nopeuttava oppimisväylä:
Jos työskentelet alan yrityksessä, organisaatiossa tai tarjoamassa projektissa, voit suorittaa opintojakson työpaikallasi/projektissa joko kokonaan tai osittain. Olet yhteydessä opintojakson alussa opintojakson opettajaan ja sovit työpaikallesi/ projektille tehtävästä kehittämistehtävästä. Perehdyt opintojakson osaamistavoitteisiin ja osoitat osaamisesi osaamisen näyttönä, jonka laajuus määräytyy opintojakson oppimistavoitteiden mukaisesti.
Kehittämistehtävä korvaa lähiopetuksessa tapahtuvan oppimisen. Kehittämistehtävän lisäksi osaamisen näyttöön kuuluvat opintojakson harjoitustehtävät ja tentit.
Lisätietoa Studentissa: Osaamisen tunnistaminen

Työhön integroitu oppimisväylä:
Perehdyt itsenäisesti Moodlessa olevaan materiaaliin ja teet oppimistehtävät. Oppimistehtävät (tunti-, ryhmä- ja yksilötehtävät) ja tentit ovat työviikkopohjaisen toteutuksen mukaisia. Oppimistehtävät sisältävät työviikkopohjaisen oppimisväylän toteutukseen suhteutettuna enemmän itsenäistä aiheeseen tutustumista. Ohjausta saat opintojakson lähiopetustuntien yhteydessä.
Osallistut vierailevien luennoitsijoiden luennoille ja yritys- ja kohdevierailuille.
Mikäli sinulla on aiheeseen liittyvää aikaisempaa AMK-tasoista osaamista voit hakea HOT -menettelyn kautta osaamisen tunnustamista.
Lisätietoa Studentissa: Osaamisen tunnistaminen

Timing of exams and assignments

Yleinen tenttipäivä
Rakennustekniikan uusintatenttipäivänä ( tammi-, touko- tai syyskuu) Tarkemmat ajat lukkarissa.

Student workload

Opiskelijan työmäärä opintojaksolle: 135 h, josta
- lähiopetusta 35...45 %
- itsenäistä työskeltelyä 55...65 %

Further information

Opiskelijan on oltava läsnä opintojakson ensimmäisellä lähiopetuskerralla tai, jos hän on pätevästä syystä estynyt, otettava henkilökohtaisesti yhteyttä opintojaksosta vastuussa olevaan opettajaan ennen ensimmäistä lähiopetuskertaa. Opiskelijan on kirjauduttava verkko-opintoina toteutettavilla opintojaksoilla oppimisympäristöön viikon sisällä opintojakson alkamisesta.
Opintojakson alussa käydään läpi opintojakson osaamistavoitteet ja sisältö, erilaiset suoritustavat ja arviointiperusteet, sovitaan arvioitavien suoritusten ajankohdat ja ilmoitetaan opintojakson päättymisajankohta, jonka jälkeen suorituksia ei enää oteta vastaan.
Ystävällisesti pyydämme huomioimaan, että lähiopetuksen tai siinä käytettävän opetusmateriaalin tallentaminen (kuva ja ääni) ei ole sallittua.

Evaluation scale

1-5

Assessment criteria, good (3)

Excellent (5), good (4-3), satisfactory (2-1), fail (0)

Assessment methods and criteria

Hyväksytyn opintojaksoarvosanan saaminen edellyttää kaikkien oppimistehtävien ja tentin/tenttien suorittamista hyväksytysti.
Opintojaksolla on Moodletentti / tentit, joiden läpäisyraja on 60 %.
Tiedollinen osaaminen (a,b), taidollinen osaaminen (c,d,e), tiimityöskentely-/johtamisosaaminen/vastuunottaminen (f,g).
Hyväksytty opintosuoritus edellyttää osaamisen asianmukaista näyttöä ja toimintaa eettisesti kestävällä tavalla. Havaituissa opiskeluvilppitilanteissa noudatetaan Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun eettisiä ohjeita.
Opiskelijalla on mahdollisuus yrittää opintojakson suorittamista kyseisen toteutuskerran aikana kaikkiaan kolme kertaa: opintojakson varsinaisella suorituskerralla tai kahdella uusintasuorituskerralla. Opiskelijalla on mahdollisuus yrittää opintojakson ja oppimistehtävien suorittamista enintään kolme kertaa

Assessment criteria, fail (0)

Hyväksytty opintosuoritus edellyttää osaamisen asianmukaista näyttöä ja toimintaa eettisesti kestävällä tavalla. Havaituissa opiskeluvilppitilanteissa noudatetaan Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun eettisiä ohjeita.
Hylkäämisperusteita ovat muun muassa kopiointi/plagiointi.
Opintojakson harjoitukset ja Moodle tentit tulee olla palautettuina opintojakson aikataulun mukaisesti tai mikäli erillistä aikataulua ei ole annettu -opintojakson päättymiseen mennessä.

Assessment criteria, good (3-4)

Osaaminen valmistumisvaiheessa
a. käyttää asiantuntevasti ammattikäsitteitä eri tilanteissa
b. arvioida käyttämiään tietolähteitä kriittisesti
c. työskennellä tiimin jäsenenä asiantuntijatehtävissä työelämässä sekä huomata ja kuvata ammattialan ongelmia
d. arvioida toimintaa asiakas-, käyttäjä- ja kohderyhmätilanteissa
e. valita tarkoituksenmukaiset mallit, menetelmät, ohjelmistot ja tekniikat ja pe-rustella valinnan
f. edistää tiimin tavoitteellista toimintaa
g. soveltaa kriittisesti oman alan eettisiä periaatteita eri tilanteissa

Go back to top of page