Environmental chemistry and analytics (5cr)
Code: YT00AF75-3016
General information
- Enrollment
- 10.11.2025 - 21.11.2025
- Registration for introductions has not started yet.
- Timing
- 01.01.2026 - 31.05.2026
- The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Department of Forestry, Food and Environmental Technology
- Campus
- Mikkeli Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Degree Programme in Environmental Technology
- Teachers
- Riikka Kuosmanen
- Teacher in charge
- Riikka Kuosmanen
- Groups
-
YTMI24SMEnvironmental Technology, part-time studies
- Course
- YT00AF75
Realization has 13 reservations. Total duration of reservations is 32 h 45 min.
Time | Topic | Location |
---|---|---|
Thu 15.01.2026 time 12:30 - 15:15 (2 h 45 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
A237
Teorialuokka
|
Thu 29.01.2026 time 12:30 - 16:00 (3 h 30 min) |
Ryhmä A: Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
J118
Kemian laboratorio, soveltuu mikrobiologian opetukseen
|
Fri 30.01.2026 time 12:30 - 16:00 (3 h 30 min) |
Ryhmä B: Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
J118
Kemian laboratorio, soveltuu mikrobiologian opetukseen
|
Thu 12.02.2026 time 14:30 - 16:00 (1 h 30 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Sat 14.02.2026 time 08:15 - 09:45 (1 h 30 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Thu 05.03.2026 time 12:30 - 16:00 (3 h 30 min) |
Ryhmä B: Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
J118
Kemian laboratorio, soveltuu mikrobiologian opetukseen
|
Fri 06.03.2026 time 12:30 - 16:00 (3 h 30 min) |
Ryhmä A: Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
J118
Kemian laboratorio, soveltuu mikrobiologian opetukseen
|
Thu 19.03.2026 time 18:30 - 20:00 (1 h 30 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Thu 26.03.2026 time 12:30 - 16:00 (3 h 30 min) |
Ryhmä A: Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
J118
Kemian laboratorio, soveltuu mikrobiologian opetukseen
|
Fri 27.03.2026 time 12:30 - 16:00 (3 h 30 min) |
Ryhmä B: Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
J118
Kemian laboratorio, soveltuu mikrobiologian opetukseen
|
Thu 09.04.2026 time 12:30 - 14:00 (1 h 30 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Sat 25.04.2026 time 08:15 - 09:45 (1 h 30 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Thu 21.05.2026 time 14:30 - 16:00 (1 h 30 min) |
Ympäristökemia ja analytiikka YT00AF75-3016 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Objective
You enhance your abilities in chemical analytics.
You know the operation principles of equipment commonly used in environmental measurements.
You know how to interpret analysis results and how to write a consistent report.
Content
What are the chemical factors affecting the behaviour of chemicals in the environment.
What kind of methods are used to pretreat and analyse samples?
What kind of analyses and measurement are made to evaluate the state of the environment?
How is the analytical equipment calibrated?
What factors affect the analysis result?
How to assure the quality of analytical results?
Evaluation
Students can
a. use professional vocabulary and concepts in an expert way in different situations.
b. evaluate information sources critically.
e. choose appropriate models, methods, software and techniques according to the purpose and justify these choices.
Course material
Learn-alustalla esitettävä materiaali, laboratoriotyöohjeet, muu aiheeseen liittyvä kirjallisuus.
Laboratoriotyöskentelyyn tarvitaan oma suojatakki ja -lasit sekä muistiinpanovälineet. Suojatakin tulee olla pitkähihainen ja reisipituinen. Huomaathan, että silmälasit eivät ole suojalasit. Hankithan tarvittaessa suojalasit, jotka on suunniteltu silmälasien päällä pidettäväksi. Piilolinssien käyttö kemian laboratoriossa on kielletty turvallisuussyistä.
Study forms and methods
Opintojakso koostuu vapaaehtoisista luennoista (2 op) ja pakollisesta laboratoriotyöskentelystä (3 op).
HUOM!
Laboratoriokerratt ovat pakollisia, eikä poissaoloja niistä sallita. Opintojakson lukujärjestys on etukäteen näkyvissä: pidäthän huolen, ettet varaa henkilökohtaisia menoja laboratoriokertojen kanssa päällekkäin!
Opintojakson opetus tapahtuu lukujärjestykseen merkittyinä ajankohtina. Osa luennoista on etäopetuksena Teamsin välityksellä ja näistä kerroista pyritään tarjoamaan opiskelijoille tallenne. Kampuksella tapahtuvasta opetuksesta ei tule tallenteita eikä erillisiä luentomuistiinpanoja jakoon sähköisessä muodossa. Opintojakson oppimateriaali, johon luennot perustuvat, on tarjolla opintojakson Learn-pohjalla. Learn-pohjalla on myös vapaaehtoisia lisätehtäviä, joita tekemällä voi tienata lisäpisteitä opintojakson tenttiin.
Yhdestä laboratoriotyöstä laaditaan työparin kanssa työselostus. Työparit arvotaan opettajan toimesta opintojakson alussa kysyttävien arvosanatavoitteiden perusteella. Työselostusta ei ole mahdollista tehdä itsenäisesti. Työselostus on osa opintojakson loppuarviointia.
Opintojakson lopussa on itsenäisesti suoritettava etätentti (Learn-tentti). Tentissä on kysymyksiä sekä teoriaosuudesta että laboratoriotöistä.
Laboratoriotöistä ei ole mahdollista saada hyväksilukua aiemman osaamisen perusteella. Mahdollinen osaamisen näyttö toteutetaan aikataulun mukaisesti laboratoriotöihin osallistumalla.
RDI and work-related cooperation
Tällä opintojaksolla ei ole TKI-yhteistyötä.
Timing of exams and assignments
Laboratoriotyöselostus tulee palauttaa annetussa aikataulussa. Deadline on noin 3 viikon kuluessa sen työn suorittamisesta, josta raportti kirjoitetaan. Työselostuksen korjaamiselle kommenttien perusteella annetaan noin 2 viikkoa aikaa laskien siitä päivästä eteenpäin, kun kommentit on työparille annettu. Määräajoista myöhästyminen laskee työselostuksen pisteitä yhden arvosanan verran (10 % pistemenetys).
Opintojakson lopussa olevan etätentin ja mahdollisten uusintatenttien ajankohdat ilmoitetaan opintojakson alussa ja ne on nähtävillä toteutuksen Learn-pohjalla. Tentin suoritusaika on joustava, mutta se tulee suorittaa etukäteen ilmoitetussa aikaikkunassa, joka on noin viikon mittainen.
Opintojakso päättyy toteutuksen tiedoissa ilmoitettuna aikana, johon mennessä opiskelija on palauttanut suoritukseen vaadittavat harjoitustehtävät ja täyttänyt muut hyväksytyn suorituksen vaatimukset.
International cooperation
Tällä opintojaksolla ei ole kansainvälistä yhteistyötä.
Student workload
Yhteensä 135 h: sisältäen luennot, itsenäisen opiskelun, laboratoriotyöskentelyn (12 h) ja siihen liittyvän laboratoriotyöselostuksen sekä tentin. Huomaathan, että laboratoriotyöselostuksen laatimiseen tulee varata reilusti aikaa (min 15 tuntia, mielellään enemmän).
Further information
Ilmoitathan opettajalle kasvotusten, mikäli sinulla on laboratoriotöiden suorittamiseen liittyviä terveydellisiä seikkoja (kuten astma, diabetes, epilepsia). Jos olet raskaana, laboratoriotöiden suorittamista ei suositella kemikaaliriskien vuoksi.
Evaluation scale
1-5
Assessment methods and criteria
Arviointi perustuu henkilökohtaisesti tehtäviin vapaaehtoisiin oppimistehtäviin ja tenttiin (noin 40 % arvosanasta) sekä laboratoriopienryhmässä tehtyyn työselostukseen (noin 60 % arvosanasta) yhdestä laboratoriotyöstä.
Laboratoriotyöselostusta on mahdollista korjata kerran annettujen kommenttien perusteella. Korjauksilla työselostuksen arvosanaa voi nostaa enintään yhden arvosanan verran (max 10 % pistekorotus).
Hylättyä tenttisuoritusta on mahdollista uusia kahdesti. Myös uusinnat toteutetaan etätenttinä Learnissä.
Assessment criteria, good (3-4)
Opiskelija osaa:
a. käyttää johdonmukaisesti ammattikäsitteitä
b. etsiä tietoa alan keskeisistä tiedonlähteistä
c. hahmottaa tehtäväkokonaisuuksia
e. käyttää keskeisiä oman alan malleja, menetelmiä, ohjelmistoja ja tekniikoita
g. perustella toimintaansa oman alan eettisten periaatteiden mukaisesti
Qualifications
Attending the course requires knowledge of basic chemistry and laboratory work, for example, completing the courses of Basic engineering physics and chemistry and Organic chemistry and chemical safety.