Myynti ja myynnin johtaminenLaajuus (5 op)
Opintojakson tunnus: L80C410
Opintojakson perustiedot
- Laajuus
- 5 op
Osaamistavoitteet
Käytät asiantuntevasti myynnin ja myynnin johtamisen ammattikäsitteitä eri tilanteissa. Osaat soveltaa myyntiprosessin mallia myyntityössä. Osaat soveltaa myyntineuvottelun periaatteita ja perustella toimintaasi. Osaat suunnitella ja ohjata myyntiä strategisella tasolla.
Sisältö
Mitä on henkilökohtainen myyntityö ja sen rooli osana yrityksen markkinointia? Millaisia vaiheita on myyntiprosessissa? Miten myyntineuvottelu käydään? Miten myyntitoiminta organisoidaan? Miten myyntiä suunnitellaan, ohjataan ja seurataan?
Edeltävä osaaminen
Edellytetään perustiedot markkinoinnista ja asiakassuhteista.
Arviointikriteerit, hyvä (3)
a. Osaat käyttää asiantuntevasti myynnin ja myynnin johtamisen ammattikäsitteitä eri tilanteissa. d. Osaat arvioida toimintaa myyntitilanteissa ja asiakaskohtaamisissa. e. Osaat valita ja soveltaa myyntiin ja myynnin johtamiseen liittyviä malleja ja menettelytapoja ja perustella niiden valinnan.