Siirry suoraan sisältöön

Tietokannat (5 op)

Toteutuksen tunnus: OM00EF69-3001

Toteutuksen perustiedot


Ajoitus
26.08.2020 - 06.12.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
0 op
Virtuaaliosuus
5 op
Toteutustapa
Etäopetus
Yksikkö
Vanha_Avoin AMK ja täydennyskoulutus (vanhettu)
Toimipiste
E-kampus
Opetuskielet
suomi
Koulutus
Tietotekniikan koulutus
Opettajat
Timo Mynttinen
Vastuuopettaja
Timo Mynttinen
Opintojakso
OM00EF69
Toteutukselle OM00EF69-3001 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Tutustut relaatiotietokannan perusteisiin.
Osaat luoda relaatiotietokannan ja lisätä tietokantaasi tauluja. Osaat lisätä, muokata ja poistaa tietoja taulusta.
Ymmärrät mallintamisen tärkeyden ja osaat mallintaa tietokannan käyttäen ER-mallinnusta UML notaatiota käyttäen.
Ymmärrät normalisoinnin vaikutukset ja osaat normalisoida tietokannan 3 NF tasoon asti.

Sisältö

Käytät tässä opintojaksossa relaatiotietokantaa, SQL Server, ja sen graafista käyttöliittymää SQL Server Management Studio. Käyttöjärjestelmäympäristönä on Windows 10 – tämä ei kuitenkaan estä sinun omatoimista ja omaehtoista työskentelyä jossakin toisessa käyttöjärjestelmäympäristössä (sen installoinnista ja toimivuudesta otat täyden vastuun).
Aluksi tutustut yksittäisen taulun käyttöön: sen luontiin, tiedon lisäämiseen, muuttamiseen ja poistamiseen. Tästä jatkat useamman taulun tietokantaan, viiteavaimen käyttöön ja skriptitiedostojen tekoon.
Opit mallintamaan tietokantoja käyttäen Entity Relationship mallinnustekniikkaa. Kuvauskielenä käytät Unified Modeling Language syntaksia.
Tietokantasi tulisi kestää laajennuksia, muutoksia ja poistoja (esim. jostakin taulusta jonkin sarakkeen poisto). Tästä syystä opettelet normalisoimaan tietokantasi systemaattisella menetelmällä normalisoimattomasta raakadatasta kolmanteen normalisoituun muotoon (3 NF) asti.

Opiskelumateriaali

Opiskelumateriaalina käytät joissakin kohdin Microsoftin tuottamia dokumentteja MSDN-sivustoilla. Ne ovat englanninkielisiä ja todella kattavia. Joissakin kohden Learn-sivustolle tulee minun tekemiä PowerPoint-esityksiä. Vaikkapa normalisointi on kehnosti suoraan googlaamalla löydettävissä – tämän tyyppisissä kohdissa olen tehnyt erilliset diat. Huom! Diat ovat myös englannin kielisiä.

Arviointiasteikko

1-5

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Palautat harjoitustehtäväratkaisuja. Niistä saat yhteensä maksimissaan 60 pistettä. Learn-online monivalintatentistä saat maksimissaan 40 pistettä.
Arvosana määräytyy seuraavasti (40+60=100 pistettä maksimissaan):

PISTEET ARVOSANA
0-50.........0
51-60.......1
61-70.......2
71-80.......3
81-90.......4
91-100.....5

Siirry alkuun