Skip to main content

Operating environments and support networks for disability workLaajuus (5 cr)

Course unit code: C-10108-K701S033

General information


Credits
5 cr
Teaching language
Finnish
Institution
Lapland University of Applied Sciences

Objective

Student • has capabilities to develop disability work and services in cooperation with disabled persons and various actors • knows disability policy guidelines, agreements and legislation • recognizes the importance of a high-quality operating environment and support network in disability work

Content

• asenne-esteettömyys suhtautumistapana vammaistyössä • vammaisten henkilöiden oikeudet, vammaispoliittiset ideologiat ja lainsäädäntö • myönteinen tunnistaminen • alueellinen, kansallinen ja kansainvälinen kehittämistyö

Assessment criteria, satisfactory (1)

Tyydyttävä (1): Opiskelija - tunnistaa teoriaperustaan liittyvää käsitteistöä ja lainsäädäntöä, joita hän käyttää mekaanisesti ilmiöissä ja tilanteissa - omaa joitain valmiuksia yhteistyöhön vammaisten henkilöiden ja eri toimijoiden kanssa. Tyydyttävä (2): Opiskelija - tietää osittain teoriaperustaan liittyvää käsitteistöä ja lainsäädäntöä ja ymmärtää niiden soveltuvuuden ilmiöihin ja tilanteisiin - omaa valmiuksia yhteistyöhön vammaisten henkilöiden ja eri toimijoiden kanssa.

Assessment criteria, good (3)

Hyvä (3): Opiskelija - tietää teoriaperustaan liittyvää käsitteistöä ja lainsäädäntöä, joita hän osaa soveltaa ilmiöissä ja tilanteissa - omaa valmiudet yhteistyöhön vammaisten henkilöiden ja eri toimijoiden kanssa. Hyvä (4): Opiskelija - tietää hyvin teoriaperustaan liittyvää käsitteistöä ja lainsäädäntöä, joita hän soveltaa hyvin ilmiöissä ja tilanteissa - omaa hyvät valmiudet yhteistyöhön vammaisten henkilöiden ja eri toimijoiden kanssa.

Assessment criteria, excellent (5)

Kiitettävä (5): Opiskelija - tietää teoriaperustaan liittyvää käsitteistöä ja lainsäädäntöä erinomaisesti ja osaa soveltaa sitä ilmiöissä ja tilanteissa - omaa valmiudet kriittiseen arviointiin ja kehittävään yhteistyöhön vammaisten henkilöiden ja eri toimijoiden kanssa.

Go back to top of page