Skip to main content

Bioproduct and chemical process industry (5 cr)

Code: BI00BK68-3009

General information


Enrollment
02.01.2023 - 15.01.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
13.01.2023 - 15.05.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
4 cr
Virtual portion
1 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
Department of Electrical Engineering, Building Services and Material Technology
Campus
Savonlinna Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
15 - 40
Degree programmes
Degree Programme in Bioproduct Technology
Teachers
Ritva Käyhkö
Petteri Paananen
Kati Jordan
Teacher in charge
Ritva Käyhkö
Groups
BISA23KM
Bioproduct Technology, part-time studies
Course
BI00BK68
No reservations found for realization BI00BK68-3009!

Objective

You know the most common processes and products of the Finnish bioproduct and chemical processing industry. You become orientated in the fields of bioforestry and chemical processing industry.

Content

What are the main raw materials for biorefineries?
What kinds of processes are used in biorefining and what are the products from these processes?
What sectors of the chemical processing industry are there in Finland, what processes are primarily used and what are the main products?

Course material

KnowPulp, KnowPap, ForestBioFact soveltuvin osin, Learnissa jaettu opetusmateriaali

Study forms and methods

Opintojaksoksosta lähitunnit BISA23KMn lukujärjestyksen mukaisesti. Lähitunteja on vain 6 kertaa, joille opiskelijoiden tulee osallistua. Verkkotunteja on 2 kertaa. Kurssin asioista tulee kotitehtäviä, joista osaan liittyy keskusteluun osallistumista verkossa ja opiskelijoiden koosteita puretaan myös tuntien yhteydessä. Jokaisen tulee palauttaa kurssin tehtävät ajallaan. Palautetut tehtävät ovat arviointiperuste.

Tehtävät pystyy suorittamaan ilman lähituntiosallistumista, mutta silloinkin läpäisyyn edellytetään aktiivista verkko-osallistumista keskusteluihin ja ryhmätehtäviin ja omien esitysosuuksien hoitamista nauhoitteina.

RDI and work-related cooperation

Vierailuluento ja/tai vierailukäynti alan yrityksessä tai tutkimuslaitoksessa mahdollisuuksien mukaan.

Timing of exams and assignments

Opintojaksosta ei tenttiä. Palautettavat kotitehtävät ja muut palautettavat tuntiesitysmateriaalit ja työselostukset on oltava palautettuina ennen opintojakson päättymistä.

Student workload

Yhteisopetuskertoja 9 kertaa, joista 2 kertaa verkko-opetuksena . Opiskelijan työmäärä 135 tuntia.

Course part description

Lähitunnit: Tutustumista alan tiedonlähteisiin ja toimijoihin tuntialustuksin ja tunti- ja kotitehtävien muodossa.

Biotuote -laboratoriotyö. Paperituoteanalyysi -laboratoriotyö

Kuituanalysaattori -laboratoriotyö. Laitteiston tutustumisharjoitus

Vierailu: Vieraillaan alan yrityksessä tai tutkimuslaitoksessa, jos vain saadaan järjestymään

Evaluation scale

1-5

Assessment methods and criteria

Kurssista ei erillistä tenttiä. Kaikki kurssin tehtävät tulee olla palautettuna kurssin päätteeksi.

Kokonaisarvioinnin perusteena on hyväksytysti ja ajoissa palautetut työselostukset ja muut kotitehtävät (hyväksytty/hylätty) ja arvioitavat henkilökohtaiset ja/tai ryhmäraportit ja tuntiesitykset (1-5 asteikko) .

Lisäksi arvioinnissa huomiodaan tuntiaktiivisuus ja osaamisen kehittyminen sekä asioiden osaamista ja kiinnostusta asioihin osoittava lähitunti- ja verkko-osallistuminen.

Qualifications

No prerequisites

Go back to top of page