Project management and entrepreneurship in construction (5 cr)
Code: RA00DW44-3008
General information
- Enrollment
-
08.04.2024 - 21.04.2024
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
02.09.2024 - 20.12.2024
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Department of Construction and Energy Engineering
- Campus
- Savonlinna Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Degree programmes
- Degree Programme in Industrial Wood Construction
- Teachers
- Viivi Etholén
- Anu Kuusela
- Teacher in charge
- Anu Kuusela
- Groups
-
PRSA21SPIndustrial Wood Construction, full-time studies
- Course
- RA00DW44
Realization has 14 reservations. Total duration of reservations is 34 h 30 min.
Time | Topic | Location |
---|---|---|
Wed 04.09.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 11.09.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 18.09.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 25.09.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 02.10.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 09.10.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 16.10.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA312
Byod-/teorialuokka
|
Wed 30.10.2024 time 08:15 - 10:30 (2 h 15 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA124
Teorialuokka
|
Wed 06.11.2024 time 08:00 - 10:30 (2 h 30 min) |
Puupäivä Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
Puupäivä
|
Wed 13.11.2024 time 08:15 - 10:45 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA427
Byod-/teorialuokka
|
Wed 13.11.2024 time 11:30 - 14:15 (2 h 45 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
SA427
Byod-/teorialuokka
|
Tue 19.11.2024 time 13:00 - 15:30 (2 h 30 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Wed 27.11.2024 time 08:15 - 10:30 (2 h 15 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Wed 04.12.2024 time 08:15 - 10:30 (2 h 15 min) |
Projektinhallinta ja rakennusalan yrittäjyys RA00DW44-3008 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Course material
Opiskelumateriaalit ovat pääsääntöisesti tallennettu sinulle Learniin aineistoina tai linkkeinä. Kirjat on määritelty opintojakson Learn alustalla.
Study forms and methods
Työviikkopohjaista vaihtoehtoa ei ole tarjolla tällä opintojaksolla.
Opintoja nopeuttavassa väylässä opiskelija voi valita itsenäisiä suoritustapoja, jotka voivat olla mm. verkkototeutuksia, tai valitsemalla opintoja jonkin toisen ryhmän työjärjestyksestä. Itsenäisesti suoritettavat oppimistehtävät sisältävät työviikkopohjaiseen oppimisväylään suhteutettuna enemmän itsenäistä aiheeseen tutustumista.
RDI and work-related cooperation
Opintojaksolle mahdollisesti sisältyy ulkopuolisten luennoitsijoiden / asiantuntijoiden vierailuja, itsenäisiä työelämävierailuja tai työelämä-/TKI-projekteja, asiantuntija haastatteluja tai muita vastaavia oppimis- ja tiedonhankintatehtäviä.
Timing of exams and assignments
Opintojakson ensimmäisellä tunnilla käydään läpi alustava aikataulu. Aikataulu on tallennettu Learniin ja sitä muokataan tarvittaessa.
Student workload
Opintojakson laajuus 5 op = 135 h opiskelijatyötä, joka koostuu ennakkokäsityksen luomisesta orientoivan aineiston avulla, yhteisen käsityksen luomisesta tapaamisessa sekä itsenäisestä opiskelusta oppimistehtävien ja ryhmä harjoituksen (raportti, portfolio tms.) sekä itsenäisestä tiedon hankinnasta. Oppimisprosessiin kuuluu osana alku- ja loppuitsearviointi, jonka avulla tunnistat työskentelysi tulokset.
Yhteisoppiminen tapahtuu tapaamisten yhteisharjoituksissa, Learn työpaja-aktiviteeteista, ryhmä harjoituksesta, opponoinnista, opintojakson lopputyöpajasta sekä vartaisarvioinnista.
Opintojaksolla on laaja kahden-kolmen opiskelijan yhteistyönä tehtävä projektitehtävä sekä henkilökohtainen johtajuuden portfolio. Voit valita kumman vaihtoehdon haluat toteuttaa.
Course part description
Opintojaksolla käsitellään
1. Liiketoiminnan perusteet
Mitä on liiketoiminnallisuus ja liiketoiminta?
2. Rakennusliiketoiminta
Mitä se on?
Miten siitä tehdään kannattavaa?
Mitä ovat lisä- ja muutostyöt?
3. Liiketoiminnan vastuullisuus
Mitä on vastuullisuus?
Miksi vastuullisuus on tärkeää ja kannattavaa?
4. Johtaminen
Miten liiketoimintaa johdetaan?
Miten ihmiset motivoituvat?
5. Liiketoiminnasta projektiksi
Mitä vaiheita projektissa on ja kuinka niitä johdetaan?
Miksi ja kuka aikatauluttaa projektin?
Miksi projekti budjetoidaan?
Miksi projektissa ennustetaan?
Miten projekti päätetään ja mitä sen jälkeen?
Kuinka asiakassuhdetta hoidetaan?
Further information
Opiskelijan on oltava läsnä opintojakson ensimmäisellä ja viimeisellä lähiopetuskerralla tai jos hän on pätevästä syystä estynyt, otettava henkilökohtaisesti yhteyttä opintojaksosta vastuussa olevaan opettajaan ennen ensimmäistä lähiopetuskertaa. Opiskelijan läsnäolovelvollisuus lähiopetukseen on 75 %.
Opintojaksolle ilmoittautuminen on tehtävä ilmoittautumisaikana ja jos opiskelija ei ole läsnä ensimmäisellä lähiopetuskerralla ilmoittautuminen hylätään.
Opintojakson alussa käydään läpi opintojakson osaamistavoitteet ja sisältö, erilaiset suoritustavat ja arviointiperusteet, sovitaan arvioitavien suoritusten ajankohdat ja ilmoitetaan opintojakson päättymisajankohta, jonka jälkeen suorituksia ei enää oteta vastaan. Ystävällisesti pyydämme huomioimaan, että lähiopetuksen tai siinä käytettävän opetusmateriaalin tallentaminen (kuva ja ääni) ei ole sallittua ilman opettajan lupaa.
Opintojakson opetus ei ole luentopainotteinen, vaan opetus on annettu opiskelijoiden saataville Learn alustalle. Opetus pyrkii syväoppimiseen, jossa opiskelija muodostaa ensin Learn aineiston avulla ennakkokäsityksen. Tämän jälkeen on yhteistapaaminen, jossa muodostetaan yhteisoppimisen aktiviteettien avulla yhteiskäsitys. Yhteisoppimisen harjoitukset ovat luonteeltaan pohtivia. Tapaamisen jälkeen teet harjoituksia ja etsit itsenäisesti sinua kiinnostavasta aiheen osa-alueesta tietoa. Oppimisen kokonaisuuden ja ajattelun transformaation teet näkyväksi portfoliossa tms. jossa käsittelet kolmen henkilön pienryhmässä asettamianne tutkimuskysymyksiä. Tutkimuskysymykset asetetaan konkreettisiksi, ammatillisen kompetenssin kehittymistä ja käytännöllisen osaamisen syntymistä tukeviksi. Pyrkimyksenä on hyödynnettävän osaamisen syntyminen.
Evaluation scale
1-5
Assessment methods and criteria
Hyväksytty opintosuoritus edellyttää osaamisen asianmukaista näyttöä ja toimintaa eettisesti kestävällä tavalla. Havaituissa opiskeluvilppitilanteissa noudatetaan Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun eettisiä ohjeita.
Hyväksytyn opintojaksoarvosanan saaminen edellyttää kaikkien oppimistehtävien (mm. harjoitustyöt, tuntitehtävät, itseopiskelun harjoittelualustat) ja tenttien suorittamista hyväksytysti annetuissa aikatauluissa. Tarkemmat ohjeet löytyvät opintojakson Learnista.
Opintovilppi, kuten plagiointi johtaa opintosuorituksen hylkäämiseen.
Painotettavat arviointikriteerit
Opiskelija osaa
- käyttää laaja-alaisesti ja asiantuntevasti ammattikäsitteitä eri tilanteissa
- arvioida käyttämiään tietolähteitä monipuolisesti ja kriittisesti
- työskennellä tiimin jäsenenä asiantuntijatehtävissä työelämässä sekä huomata ja kuvata
ammattialan ongelmia
- edistää tiimin tavoitteellista toimintaa
- edistää ja kehittää toimintaa asiakas-, käyttäjä- ja kohderyhmätilanteissa
- suoriutua sujuvasti ennakoimattomista tehtäväkokonaisuuksista
- työskennellä oikea-aikaisesti ja aikataulun mukaisesti