Skip to main content

Adventure education (5 cr)

Code: YP00DU19-3010

General information


Enrollment
06.11.2023 - 17.11.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
08.01.2024 - 30.04.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
3 cr
Virtual portion
2 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
Department of Tourism, Hospitality Management and Youth Work
Campus
Mikkeli Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Degree Programme in Civic Activities and Youth Work
Teachers
Tommi Pantzar
Teacher in charge
Tommi Pantzar
Groups
YPMI23KP
Civic Activities and Youth Work, full-time studies
Course
YP00DU19

Realization has 2 reservations. Total duration of reservations is 20 h 0 min.

Time Topic Location
Mon 06.05.2024 time 08:00 - 18:00
(10 h 0 min)
Seikkailukasvatus ja kokemuksellinen oppiminen YP00DU19-3010
Melontaretki
Tue 07.05.2024 time 08:00 - 18:00
(10 h 0 min)
Seikkailukasvatus ja kokemuksellinen oppiminen YP00DU19-3010
Melontaretki
Changes to reservations may be possible.

Objective

You know how to justify the methods and the role of the instructors in adventure education from the perspective of experiential learning theory.

You can recognize the professional possibilities of adventure education in the field of civic activities and youth work.

You know the laws and regulations that govern the safety of adventure education and you use them in planning and carrying out your own adventure.

Content

What philosophical and educational theoretical foundations is adventure education based on?

What educational and experiential opportunities do adventures offer and what is required from the instructors?

What are the methods that can be used in adventure education?

How can the risks involved in adventure activities be managed?

Course material

Learnissa olevat luentotallenteet ja tehtävät.

Learnissa olevat artikkelit.

Tukimateriaali:
Latomaa, T. ja Karppinen S. 2015. Seikkaillen elämyksiä III. Elämyksen käsitehistoriaa ja käytäntöä. Lapin yliopistokustannus
Latomaa, T. ja Karppinen S. 2010. Seikkaillen elämyksiä II. Elämyksen käsitehistoriaa ja käytäntöä. Lapin yliopistokustannus
Karppinen, S. ja Latomaa, T. (toim.) 2007. Seikkaillen elämyksiä. Seikkailukasvatuksen teoriaa ja sovellutuksia. Rovaniemi: Lapin yliopistokustannus.
Kauppila, M-S. ja Ruotsalainen, J. 2007. Avartti nonformaalisen oppisen ympäristönä. Teoksessa Hoikkala, T. ja Sell, A. (toim.): Nuorisotyötä on tehtävä. Nuorisotutkimusseura.
Nieminen, J. 2007. Vastavoiman hahmo - nuorisotyön yleiset tehtävät, oppimisympäristöt ja eetos. Teoksessa Hoikkala, T. ja Sell, A. (toim.): Nuorisotyötä on tehtävä. Nuorisotutkimusseura.
Pulkamo, H. 2007. Seikkailukasvatus ja elämyspedagogiikka nuorisotyössä: Vallan väline vai osallisuuden ja sosiaalisen vahvistamisen menetelmä. Teoksessa Hoikkala, T. ja Sell, A. (toim.): Nuorisotyötä on tehtävä. Nuorisotutkimusseura. (496-520).

Opettajan opintojaksolla jakamat linkit, materiaalit ja tutkimukset.

Study forms and methods

Opintojakso toteutetaan lähiopetuksena.

Opintojakson aikana perehdyt seikkailun ja kokemuksen mahdollisuuksiin kasvun tukena. Lähitunneilla kokeillaan erilaisia seikkailullisia ja kokemuksellisia menetelmiä, joiden avulla seikkailukasvatuksen käytäntö ja välineet tulevat tutuiksi yhteisöjen kehittämisen ja ympäristökasvatuksen näkökulmasta. Näitä ovat esim. lumikenkäily, kiipeily, geokätköily ja alaköysiradat. Vaihtoehtoisiin toiminnallisiin seikkailuihin ilmoittautuminen on opintojakson alussa Learn alustalla. Näitä ovat 2 vrk:n talviretki Repoveden kansallispuistoon tai 2vrk melontaretki vesiluontopolku Oravareitille. Toiminnallisen osuuden jälkeen kokemus käsitellään ja pohditaan sovellusmahdollisuuksia yhteisöpedagogin työkentällä. Teoriaopetus toteutetaan osin tallennettuina verkkoluentoina ja etätehtävinä sekä alan artikkeleita ja julkaisuija opiskellen. Verkkoluennot ovat kotitehtäviä ja niissä edetään kurssin muun ohjelman mukaisesti.

Opintojakso on mahdollista nopeuttaa opintojaan ja suorittaa kurssi verkko-opintoina, jos olet tästä sopinut opiskelijavastaavasi kanssa. Lisätietoja kurssin Learn alustalta opintojakson alussa.

RDI and work-related cooperation

Tämä osuus on mahdollista opiskella myös Juvenia Akatemian työelämäprojekteissa, mikäli hakeudut siihen opiskelumuotoon.

Student workload

Teoriaopetus 2op joka jakaantuu lähiopetukseen ja kotitehtävinä toteutettuihin luentoihin ja verkkotehtäviin. 54h.
Käytännön harjoitukset tunneilla sekä seikkailut ja niiden valmstelut 2op n. 6-14 opiskelijan pienryhmissä. 54h,
Seikkailun käsittely ja raportointi 1op. 27h

Course part description

Osa 1: teorian haltuunotto ja käytännön sovellukset lähitunneilla
Osa 2: oma seikkailukasvatuksellinen kokemus valintasi mukaan
- talviretki lumikengillä Repoveden kansallispuistoon 14.2.-15.2.
- melontaretki Oravareitti (vesiluontopolku) 6.-7.5. (huomioi ajankohta)
Osa 3: kokemuksen käsittely ja soveltaminen yhteisöpedagogin työkentälle.

Evaluation scale

1-5

Assessment methods and criteria

Opintojakson arviointi jakautuu:
Teoriaosuus 3op (oppimistehtävät, tentti, artikkelitehtävät, tunti- ja learnaktiivisuus = 60% arvosanasta)
Käytännön sovellus 2op (seikkailun toteutus ja oma panostus/osaaminen + raportti omasta seikkailusta = 40 % arvosanasta)

Go back to top of page