Skip to main content

Service conceptualization (5 cr)

Code: PY00CX64-3009

General information


Enrollment
06.11.2023 - 17.11.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
08.01.2024 - 31.05.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
RDI portion
4 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Department of Culture
Campus
Kouvola Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 28
Degree programmes
Degree Programme in Service Design
Teachers
Marjo Suviranta
Minna Pimiä
Teacher in charge
Marjo Suviranta
Groups
PAKV23SY
Service design, master studies
Course
PY00CX64
No reservations found for realization PY00CX64-3009!

Objective

You can specify the objectives and definitions for the service concept based on research.
You can utilize brainstorming methods innovatively and widely in developing the concept.
You can visualize the planning, estimate it and design alternative solutions together with the interest groups.

Content

How do you design and carry out a service concept for a chosen task field?
How do you analyze and justify the choices made in the different phases?
How do you present a planned service concept to the interest groups?

Course material

Tähän merkitään toteutuksella käytettävät opiskelumateriaalit
1. kirjat, artikkelit ja muu aineisto, joka on saatavilla Xamkin kirjastosta joko painettuna tai e-aineistona. Tieto välittyy kirjastolle ja sitä hyödynnetään aineistovalinnoissa. JA

2. opiskelumateriaalit, jotka ovat käytettävissä suoraan Learnin kautta. Silloin mainitaan: "(Muut) opiskelumateriaalit ovat käytettävissä Learnissa"

Study forms and methods

Työviikkopohjaisessa väylässä
Ilmoittautuessasi tälle opintojakson toteutukselle osallistut työjärjestyksen mukaiseen opetukseen ja ohjaukseen. Opiskelusi rytmittyy työjärjestyksen mukaisten ryhmätapaamisten ja itsenäisesti tehtävien oppimistehtävien mukaan.

Työhön integroidussa väylässä
Työhön integroitu oppimisväylä on mahdollinen, jos voit työtehtävissäsi kehittää opintojakson tavoitteissa ja sisällöissä mainittua osaamista. Ota opintojakson opettajaan yhteyttä hyvissä ajoin ennen opintojakson alkua sen määrittämiseksi
• onko työhön integroitu oppimisväylä omassa työtehtävässäsi mahdollinen.
• millaisia näyttöjä osaamisestasi sinun on mahdollista antaa.
• mitä opintojakson osia sinun tulee mahdollisesti lisäksi suorittaa opetukseen osallistuen.

Opintoja nopeuttavana vaihtoehtona
- voit esimerkiksi ilmoittautua aikaisemmin opintonsa aloittaneelle ryhmälle tarjottavalle vastaavalle toteutukselle.
Opintoja nopeuttavassa väylässä

RDI and work-related cooperation

Pakollinen tieto

Toteutussuunnitelmia tehtäessä työelämäyhteistyö on usein vahvistamatonta, mutta suunnitelmissa toteuttaa.

Kirjoita kuvauskenttään suunnitelma esim. mahdollisten ulkopuolisten luennoitsijoiden/asiantuntijoiden vierailuista, työelämävierailuista tai työelämä-/TKI-projekteista. Voit päivittää toteutussuunnitelmaa tuolta osin, kun suunnitelmat vahvistuvat.

Tarvittaessa lukujärjestykseen voit merkitä ohjaustunteja, joita voit myös käyttää työelämäprojekteihin tai -vierailuihin.

Mikäli työelämävierailut/asiantuntijaluennot vaativat lukujärjestysmerkintöjä, voit sopia niiden sijoittamisesta lukujärjestykseen toteutuksen opiskelijoiden kanssa. Lukujärjestyssuunnittelijat avustavat tarvittaessa.

Go back to top of page