Kehittämisen menetelmät (5 op)
Toteutuksen tunnus: YT00EX53-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
07.04.2025 - 21.04.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
-
01.09.2025 - 12.12.2025
Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Metsätalouden ja elintarvike- ja ympäristöteknologian koulutusyksikkö
- Toimipiste
- E-kampus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 20 - 40
- Koulutus
- Ympäristöteknologian koulutus (ylempi amk)
- Opettajat
- Liisa Routaharju
- Arto Sormunen
- Vastuuopettaja
- Arto Sormunen
- Ryhmät
-
YTMI25SYYmpäristöteknologia, ylempi amk
- Opintojakso
- YT00EX53
Toteutuksella on 5 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 16 t 45 min.
Aika | Aihe | Tila |
---|---|---|
Ke 27.08.2025 klo 08:30 - 11:45 (3 t 15 min) |
Kehittämisen menetelmät YT00EX53-3001 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Ke 17.09.2025 klo 08:30 - 11:45 (3 t 15 min) |
Kehittämisen menetelmät YT00EX53-3001 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Ke 15.10.2025 klo 08:30 - 11:45 (3 t 15 min) |
Kehittämisen menetelmät YT00EX53-3001 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Ke 12.11.2025 klo 12:30 - 16:00 (3 t 30 min) |
Kehittämisen menetelmät YT00EX53-3001 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Ke 10.12.2025 klo 12:30 - 16:00 (3 t 30 min) |
Kehittämisen menetelmät YT00EX53-3001 |
Etäopetus lukujärjestyksen mukaan
|
Tavoitteet
Osaat havainnoida muutoksia ja kehittämistarpeita ympäristössä.
Osaat ideoida ja rajata tutkimuskysymyksiä.
Osaat hyödyntää luotettavaa kirjallisuutta tutkimus- ja kehittämishankkeesi suunnittelussa. Osaat arvioida kriittisesti hankkimasi lähdeaineiston luotettavuutta.
Tunnet erilaisia tutkimusmenetelmiä ja osaat laatia oman hankkeesi tutkimussuunnitelman.
Osaat toteuttaa suunnittelemasi tutkimus- ja kehittämishankkeen siten, ettei tulostesi luotettavuus ja hyödynnettävyys vaarannu.
Osaat raportoida tutkimus- ja kehittämishankkeen siten, että osoitat toisaalta hallitsevasi substanssin sekä toisaalta tutkimus- ja kehittämishankkeiden raportointikäytännön.
Sisältö
Millaisia ovat kestävän kehityksen tutkimuskohteet ja kehittämistarpeet
Millainen on hyvä projektisuunnitelma ja opinnäytetyö?
Minkälaisia tiedonhankintamenetelmiä on käytössä?
Millaisia tutkimusmenetelmiä on käytössä ja mitkä ovat niiden yleiset periaatteet?
Miten toteutan soveltavan tutkimuksen?
Miten arvioin tutkimustulosteni luotettavuutta?
Miten raportoit tutkimus- tai kehittämisprosessista ammatillisen ja tieteellisen viestinnän sekä oman alasi eettisten periaatteiden mukaisesti?
Opiskelumateriaali
Opintojakson tukena käytetään mm. seuraavaa kirjallisuutta
• Vilkka, H., 2015 tai uudempi. Tutki ja kehitä. Jyväskylä: PS-Kustannus.
• Ojasalo, K., Moilanen, T. & Ritalahti, J. 2015 tai muu painos. Kehittämistyön menetelmät. Uudenlaista osaamista liiketoimintaan. WSOYPro.
• Kananen, J.: lukuisia tutkimustyön ja kehittämistyön kirjoja ammattikorkeakoulun opinnäytetyön tekemiseen
Muu opiskelumateriaali julkaistaan Learn-ympäristössä opintojakson alkaessa.
Muutakin materiaalia aiheeseen on saatavilla.
Opiskelumuodot ja -menetelmät
Opintojakso toteutetaan pääasiassa aikaan sitomattomana verkko-opetuksena, mutta se sisältää myös 5 kpl aikaan sidottuja etäopetuskertoja. Etäopetuskerroilla työskennellään ryhmissä ja edellytetään aktiivista osallistumista. Osallistuminen etäopetuskerroille on hyvin suotavaa, nauhoitteita ei tehdä kaikista osuuksista.
Opiskelu tapahtuu Learn-ympäristössä. Pääsy opintojaksoalustalle aukeaa opintojakson alkamispäivänä. Etäopetuskerrat toteutetaan pääsääntöisesti TEAMSissä ja osallistuminen edellyttää nettiyhteyden lisäksi kuva- ja ääniyhteyttä.
Opiskelu rytmittävät itsenäisesti/ryhmässä tehtävät oppimistehtävät.
TKI ja työelämäyhteistyö
Opintojakson oppimistehtävät perustuvat työelämän toimeksiantoihin.
Mahdollisuus hyödyntää opintojakson harjoitustöitä työelämätoimeksiannon tai opinnäytteen suunnittelussa.
Tenttien ja tehtävien ajoittuminen
Opintojaksolla suoritetaan kunkin osion päätteeksi oppimistehtävä. Opintojakso päättyy toteutuksen tiedoissa ilmoitettuna aikana, johon mennessä kaikki oppimistehtävät sekä muut opintojakson suorittamiseen liittyvät tehtävät on oltava tehtyinä. Opintojakso suoritetaan oppimistehtävillä, jotka arvioidaan hyväksytty/hylätty periaatteella. Opintojaksolla ei ole tenttiä.
Kansainvälinen yhteistyö
Ei kansainvälistä yhteistyötä.
Opiskelijan työmäärä
• 1 op vastaa noin 27 tuntia opiskelijan työtä. Työmäärä kuitenkin riippuu opiskelutaidoista ja aiemmasta osaamisesta.
• 5 op:n opintojaksolla opiskelijan työmäärä on n. 135 t, josta n. 20 t on työjärjestyksen mukaisesti luentoja ja ryhmätyöskentelyä opettajan ohjauksessa sekä n. 115 t itsenäisesti työstettäviä oppimistehtäviä.
Toteutuksen osien kuvaus
-
Lisätietoja opiskelijoille
-
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Arviointi tehdään suhteessa opintojakson osaamistavoitteisiin ja arviointikriteereihin. Opintojakson hyväksytty suorittaminen edellyttää tehtävien suorittamisen hyväksytysti.