QualityMaster (5 cr)
Code: CO00FQ12-3001
General information
- Enrollment
-
04.11.2024 - 15.10.2025
Registration for the implementation has begun.
- Timing
-
13.01.2025 - 31.12.2025
Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Unit
- Opetuksen hallinto ja kehittäminen
- Campus
- Ecampus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 15 - 100
Objective
Opintojakson suoritettuasi:
- Osaat hyödyntää kehittämisessä laadun hallinnan käsitteitä, periaatteita ja työkaluja.
- Osaat suunnitella, toteuttaa, arvioida ja johtaa laatukehittämistä monialaisesti ja jatkuvan parantamisen periaatteella.
- Osaat arvioida ja analysoida laatujohtamisen osatekijöitä sosiaali- ja terveydenhuollon palveluprosessien kehittämisessä.
- Osaat hallita laadun dokumentaatiota.
- Osaat hyödyntää laatujohtamisessa vaikuttavuutta, tuottavuutta, tehokkuutta edistäviä menetelmiä.
- Osaat soveltaa muutosjohtamisen keinoja laadun kehittämisessä.
Content
- Miten laadun hallinnan käsitteitä, periaatteita ja työkaluja voi hyödyntää palveluprosessien kehittämisessä?
- Mitä onnistunut laadun kehittäminen edellyttää monialaisessa kehittämisessä ja jatkuvan parantamisen periaatteen soveltamisessa?
- Miten laatujohtamisen osatekijöitä voidaan analysoida ja arvioida sosiaali- ja terveydenhuollon palveluprosessien kehittämisessä?
- Miten laatujohtamisen dokumentaatioita hallitaan?
- Miten vaikuttavuutta, tuottavuutta ja tehokkuutta kehitetään palveluprosesseissa?
- Miten muutosjohtamisen keinoja / teorioita voidaan hyödyntää palveluprosessien kehittämisessä?
Course material
Opintojaksolla käytetään seuraavaa kirjallisuutta
• Laaksonen, H. ym. 2020. Sosiaali- ja terveydenhuollon järjestelmä. e-Kirja. Helsinki: Sanoma Pro Oy.
* Malmivaara, A. 2022. Vaikuttavuus sosiaali- ja terveydenhuollossa. e-kirja. Helsinki: Duodecim.
* sosiaali- ja terveydenhuollon laatuasioita sääteleviin säädöksiin
* opiskelija voi käyttää vastaavia muita lähteitä
Learn-ympäristössä on opiskelijan käytettävissä tutkimusartikkeleita laatujohtamisesta, opettajan tekemiä videoita ja muuta opiskelumateriaali.
Study forms and methods
This course is for CampusOnline-students, not for Xamk degree students.
RDI and work-related cooperation
Opintojakson sisältö on suunniteltu työelämän laatuasiantuntijan kanssa. Lisäksi opintojaksolla on laatuasiantuntijan videoita.
Timing of exams and assignments
Opintojakson osioissa 1, 2 ja 4 suoritetaan verkkotentit (yhteensä 3). Osiot 3,5 ja 6 suoritetaan oppimistehtävillä (yhteensä 5), joista kahteen opiskelija antaa myös vertaispalautteen. Osiossa 6 opiskelija kirjaa myös itsearvioinnin. Kussakin osiossa suoritus arvioidaan hyväksytty / täydennettäväää /hylätty YAMK-kriteerien mukaisesti.
Opettaja käy arvioimassa 15. ja 30. päivinä kuukausittain, lukuunottamatta loma-aikoja (viikko 1, 9, 25-32, 43, 52).
International cooperation
Opintojaksolla on myös kansainvälisiä tutkimusartikkeleita.
Student workload
• 5 op:n opintojaksolla opiskelijan työmäärä on n. 135 t, jonka voi rytmittää opiskelijan aikataulun ja jaksamisensa mukaan. Työmäärää riippuu myös opiskelutaidoista ja aiemmasta laatuosaamisesta. Opiskelija huolehtii, että saa suoritettua osiot kolmen kuukauden kuluessa.
Course part description
Osio 1: Laatu ja vaikuttavuus (1 op)
Osio 2: Standardit ja säädökset laadunhallintaa ohjaamassa (0,5 op)
Osio 3: Laatupolitiikka (0,5 op)
Osio 4: Laatutyökaluilla parempaan tulokseen (0,5 op)
Osio 5: Asiakastyytyväisyys, kehittämisen organisointi ja jatkuva parantaminen laadunhallinnassa (2 op)
Osio 6: Laatutyön organisointi (0,5 op)
Further information
Opintojakson opettaja Päivi Lifflander, sähköposti: etunimi.sukunimi[et]xamk.fi
Evaluation scale
Approved/Failed
Assessment methods and criteria
Arviointi tehdään suhteessa opintojakson YAMK_osaamistavoitteisiin ja arviointikriteereihin. Opintojakson hyväksytty suorittaminen edellyttää osioiden 1-6 suorittamista hyväksytyllä arvosanalla.