Siirry suoraan sisältöön

Kulttuurien kohtaaminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: YP00AA26-3007

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
15.08.2020 - 04.09.2020
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
31.08.2020 - 17.12.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
3 op
Virtuaaliosuus
2 op
TKI-osuus
2 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Yksikkö
Matkailu-, ravitsemis- ja nuorisoalan koulutusyksikkö
Toimipiste
Mikkelin kampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Koulutus
Yhteisöpedagogikoulutus
Opettajat
Sirpa Räikkönen
Vastuuopettaja
Sirpa Räikkönen
Ryhmät
YPMI19SP
Yhteisöpedagogi, päivätoteutus
Opintojakso
YP00AA26
Toteutukselle YP00AA26-3007 ei löytynyt varauksia!

Tavoitteet

Tarkastelet kansainvälisyyden ja oman kulttuurin merkitystä ammattialallasi. Osaat hyödyntää eri kulttuurien piirteitä ja erilaisia menetelmiä monikulttuurisessa vuorovaikutuksessa. Osaat toimia monikulttuurisissa yhteisöissä.

Sisältö

Mihin kansainvälisyyttä tarvitaan nuorisotyössä ja kansalaistoiminnassa? Miksi omaan kulttuuritaustaan on tärkeää tutustua? Mitä yhteisöpedagogin tulee tietää eri kulttuureista ja monikulttuurisesta työkentästä? Miten hyödynnät kansainvälisiä nuoriso-ohjelmia ja kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä?

Arviointi

a) osaat käyttää johdonmukaisesti kansainvälisyyteen, kulttuureihin ja monikulttuurisuuteen liittyviä käsitteitä
b) osaat etsiä tietoa kulttuurien kohtaamisesta ja kansainvälisyyskasvatuksen menetelmistä
c) osaat hahmottaa kansainvälisyyteen liittyviä tehtäväkokonaisuuksia yhteisöpedagogin työkentillä
d) osaat toimia eri kulttuureista tulevien ihmisten kanssa
e) osaat käyttää keskeisiä kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä ja ohjelmia
g) osaat perustella toimintaasi alan eettisten periaatteiden mukaisesti kulttuureista tulevien ihmisten kanssa

Opiskelumateriaali

Opiskelumateriaalit:
Seuraavat artikkelit tai teosten osat:
Mistä on hyvät tytöt tehty? Somalitytöt ja maineen merkitykset (luku 2.1 – Pukeutumisen moraaliset tulkinnat)
Väkivaltainen ääriajattelu
Naiskansalaisuus romaniuden ja suomalaisuuden risteyksessä (s. 39-71)
Ilman huoltajaa saapuneet lapset ja nuoret. Kokemustieto käyttöön vastaanoton kehittämisessä.
Suomen somalit osallistuvina kansalaisina
Ymmärrystä ja tukea – kohtaamattomuutta ja vääryyttä. Venäläistaustaisten perheiden institutionaalisen luottamuksen ja epäluottamuksen rakentuminen suomalaisia peruspalveluita kohtaan
Tunnustussuhteet nuorten kertomuksissa
Youth Work in Finland (s. 8-25)
Citizenship and Civic Intergation

Opiskelumuodot ja -menetelmät

Työviikkopohjainen oppimisväylä:
Opintojaksolla tarkastellaan suomalaista kulttuuria, venäläisyyttä, kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä, kansainvälisyyttä nuorisotyössä ja kansalaistoiminnassa, kotoutumista, ihmisoikeuksia sekä erilaisia käsitteitä kulttuurien kohtaamisessa. Opintojakso koostuu luennoista, oppimistehtävistä, teemapäivän toteutuksesta ja vierailuista. Opintojakson aikana opiskelija pitää luentopäiväkirjaa sekä osallistuu paneelikeskusteluun.

Opintoja nopeuttava oppimisväylä:
Opintojakson voi kokonaisuudessaan suorittaa verkossa.

Työhön integroitu oppimisväylä:
Voit suorittaa opintojakson työpaikallasi yhteistyöverkostoja hyödyntäen joko kokonaan tai osittain. Tällöin ole yhteydessä ennen opintojakson alkua vastuuopettajaan ja sovi työsi opinnollistamisesta opintojakson osaamistavoitteita tukevaksi. Oppiminen edellyttää, että työssäsi perehdyt opintojaksolla käsiteltäviin teemoihin ja hallitset ne sekä teoriassa että käytännössä. Osoitat osaamisesi osaamisen näyttönä, jonka laajuus määräytyy opintojakson oppimistavoitteiden mukaan.

Opiskelijan työmäärä

1op vastaa 27 h työmäärää. Lähiopetusta 45-55 h ja itsenäistä opiskelua 80-90 h.

Arviointiasteikko

1-5

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Paneelikeskustelu ja artikkelitehtävä arvostellaan asteikoilla 1-5. Lisäksi opiskelijat antavat vertaisarvion.
Luentopäiväkirja arvioidaan asteikolla 1-5.
Muut tehtävät arvioidaan hyväksytty/hylätty merkinnällä.

Siirry alkuun