Skip to main content

Developing Leadership and Training CompetenceLaajuus (5 cr)

Course unit code: C-10108-VVV222

General information


Credits
5 cr
Teaching language
Finnish
Institution
Lapland University of Applied Sciences

Objective

-

Content

Teema 1 | Johtamisen yleiset periaatteet Teema 2 | Henkilöstöjohta misen työkalut Teema 3 | Vuorovaikutus Teema 4 | Koulutusosaaminen

Evaluation

Kyseessä on pitkälti itsenäisesti tehtävä opintojakso. Opiskelijalla on mahdollisuus osallistua erillisiin lyhytkestoisiin ”sparrauskeskusteluihin” opettajan kanssa. Näiden ajankohta ilmoitetaan toteutuksen alkaessa.

Assessment criteria, excellent (5)

Johtamis- ja koulutusosaaminen

Assessment criteria, approved/failed

Hyväksyytty: Johtamis- ja koulutusosaaminen hyäksytty taso: * Osaat valita kehittämisprosessin tarpeisiin nähden sopivia menetelmiä ja toimintamalleja. * Tunnistat nykyaikaisen henkilöstöjohtamisen ja esimiestyön erityispiirteet. * Osaat kuunnella ja havainnoida viestejä vuorovaikutustilanteissa. Osaat antaa ja vastaanottaa palautetta yksipuolisesti työyhteisön viestintätilanteissa. Tunnistat yhteisön sisäisen ja ulkoisen viestinnän merkityksen. * Teet perusteltuja pedagogisia ratkaisuja. *Olett suorittanut opintojakson kaikki vaadittavat tehtävät ja näytöt. Hylätty: Johtamis- ja koulutusosaaminen hylätty taso: * Et osaat valita kehittämisprosessin tarpeisiin nähden sopivia menetelmiä ja toimintamalleja. * Et tunnistat nykyaikaisen henkilöstöjohtamisen ja esimiestyön erityispiirteet. * Et osaat kuunnella ja havainnoida viestejä vuorovaikutustilanteissa. Osaat antaa ja vastaanottaa palautetta yksipuolisesti työyhteisön viestintätilanteissa. Tunnistat yhteisön sisäisen ja ulkoisen viestinnän merkityksen. * Et pysty tee perusteltuja pedagogisia ratkaisuja. * Et ole suorittanut opintojakson kaikkia vaadittavia tehtäviä ja näyttöjä.

Go back to top of page