Siirry suoraan sisältöön

Kulttuurien kohtaaminen (5op)

Toteutuksen tunnus: YP00AA26-3008

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.12.2019 - 31.12.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.01.2020 - 31.05.2020
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
1 op
Virtuaaliosuus
4 op
Toteutustapa
Monimuoto-opetus
Yksikkö
Vanha_Avoin AMK ja täydennyskoulutus (vanhettu)
Toimipiste
E-kampus
Opetuskielet
suomi
Paikat
20 - 40
Opettajat
Katri Schadewitz
Vastuuopettaja
Katri Schadewitz
Ryhmät
AVMIYP19KPOM
Polku yhteisöpedagogi, Mikkeli, erillis, momu
Opintojakso
YP00AA26

Toteutukselle Kulttuurien kohtaaminen YP00AA26-3008 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Tavoitteet

Tarkastelet kansainvälisyyden ja oman kulttuurin merkitystä ammattialallasi. Osaat hyödyntää eri kulttuurien piirteitä ja erilaisia menetelmiä monikulttuurisessa vuorovaikutuksessa. Osaat toimia monikulttuurisissa yhteisöissä.

Sisältö

Mihin kansainvälisyyttä tarvitaan nuorisotyössä ja kansalaistoiminnassa? Miksi omaan kulttuuritaustaan on tärkeää tutustua? Mitä yhteisöpedagogin tulee tietää eri kulttuureista ja monikulttuurisesta työkentästä? Miten hyödynnät kansainvälisiä nuoriso-ohjelmia ja kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä?

Arviointi

a) osaat käyttää johdonmukaisesti kansainvälisyyteen, kulttuureihin ja monikulttuurisuuteen liittyviä käsitteitä
b) osaat etsiä tietoa kulttuurien kohtaamisesta ja kansainvälisyyskasvatuksen menetelmistä
c) osaat hahmottaa kansainvälisyyteen liittyviä tehtäväkokonaisuuksia yhteisöpedagogin työkentillä
d) osaat toimia eri kulttuureista tulevien ihmisten kanssa
e) osaat käyttää keskeisiä kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä ja ohjelmia
g) osaat perustella toimintaasi alan eettisten periaatteiden mukaisesti kulttuureista tulevien ihmisten kanssa

Opiskelumateriaali

Seuraavat artikkelit tai teosten osat:
Mistä on hyvät tytöt tehty? Somalitytöt ja maineen merkitykset (luku 2.1 – Pukeutumisen moraaliset tulkinnat)
Yhteisöpedagogien haasteita ja tehtäviä monikulttuurisessa Suomessa (s. 65-96)
Naiskansalaisuus romaniuden ja suomalaisuuden risteyksessä (s. 39-71)
Varhaisen tuen palvelut maahanmuuttajataustaisille perheille. Ammattilaisten ja vanhempien kokemuksia (luku 4)
Ilman huoltajaa saapuneet lapset ja nuoret. Kokemustieto käyttöön vastaanoton kehittämisessä.
Suomen somalit osallistuvina kansalaisina
Ymmärrystä ja tukea – kohtaamattomuutta ja vääryyttä. Venäläistaustaisten perheiden institutionaalisen luottamuksen ja epäluottamuksen rakentuminen suomalaisia peruspalveluita kohtaan
Youth Work in Finland (s. 8-25)
Integration and multiculturalism

Opiskelumuodot ja -menetelmät

Työviikkopohjainen oppimisväylä:
Opinojaksosta on lähiopetusta 16 tuntia (2 lähipetuspäivää) Opintojaksolla tarkastellaan suomalaista kulttuuria, venäläisyyttä, kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä, kansainvälisyyttä nuorisotyössä ja kansalaistoiminnassa, kotoutumista, ihmisoikeuksia sekä erilaisia käsitteitä kulttuurien kohtaamisessa. Opintojakso koostuu luennoista ja oppimistehtävistä, Opintojakson aikana opiskelija pitää luentopäiväkirjaa sekä osallistuu paneelikeskusteluun.

Opintoja nopeuttava oppimisväylä:
Voit suorittaa opintojakson työpaikallasi yhteistyöverkostoja hyödyntäen joko kokonaan tai osittain. Tällöin ole yhteydessä ennen opintojakson alkua vastuuopettajaan ja sovi työsi opinnollistamisesta opintojakson osaamistavoitteita tukevaksi. Oppiminen edellyttää, että työssäsi perehdyt opintojaksolla käsiteltäviin teemoihin ja hallitset ne sekä teoriassa että käytännössä. Osoitat osaamisesi osaamisen näyttönä, jonka laajuus määräytyy opintojakson oppimistavoitteiden mukaan.

Työhön integroitu oppimisväylä:
Opintojakson voi kokonaisuudessaan suorittaa verkossa.

Opiskelijan työmäärä

1op vastaa 27 h, yhteensä 135 tuntia, josta itsenäisen työn osuus on 119 tuntia.

Arviointiasteikko

1-5

Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

Opintojakson hyväksytty suorittaminen edellyttää:
1. työviikkopohjaisessa toteutuksessa
- aktiivista osallistumista lähiopetukseen ja teemapäiviin
- oppimistehtävien hyväksyttyä suorittamista
- itse/ryhmäarviointia
2. opintoja nopeuttavalla oppimisväylällä
- oppimistehtävien hyväksyttyä suorittamista
3. työhön integroidulla oppimisväylällä
- hyväksyttynä osaamisen näyttönä

Arviointikriteerit, hyvä (3-4)

Osaat käyttää johdonmukaisesti kansainvälisyyteen, kulttuureihin ja monikulttuurisuuteen liittyviä käsitteitä
Osaat etsiä tietoa kulttuurien kohtaamisesta ja kansainvälisyyskasvatuksen menetelmistä
Osaat hahmottaa kansainvälisyyteen liittyviä tehtäväkokonaisuuksia yhteisöpedagogin työkentillä
Osaat toimia eri kulttuureista tulevien ihmisten kanssa
Osaat käyttää keskeisiä kansainvälisyyskasvatuksen menetelmiä ja ohjelmia
Osaat perustella toimintaasi alan eettisten periaatteiden mukaisesti kulttuureista tulevien ihmisten kanssa

Siirry alkuun