Construction project quality management (5 cr)
Code: RA00CQ27-3005
General information
- Enrollment
- 12.04.2021 - 25.04.2021
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 23.08.2021 - 31.12.2021
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- Department of Construction and Energy Engineering
- Campus
- Kotka Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 10 - 40
- Degree programmes
- Degree Programme in Construction Engineering
- Teachers
- Sirpa Laakso
- Teacher in charge
- Sirpa Laakso
- Groups
-
RAKT18SPConstruction engineering, full-time studies
- Course
- RA00CQ27
Objective
You become familiar with the significance of occupational psychology/management psychology in building projects.
You know what a management system is.
You know the central grounds of labour legislation applicable to the building industry.
Content
What role does work/management psychology play in quality management ?
What does the management system mean?
What is people management in practice and how does it affect quality?
What must the supervisor know about the worker's labour legislation?
Evaluation
Graduation-level know-how and skills
Students can
a. use professional vocabulary and concepts in an expert way in different situations.
b. evaluate information sources critically.
c. work as team members in working life expert duties and identify and describe the problems of the professional field.
d. evaluate operations in customer, user and target group situations.
e. choose appropriate models, methods, software and techniques according to the purpose and justify these choices.
f. promote teams’ goal-oriented operation.
Course material
Harjoitustehtäviin ja projektitöihin liittyy oleellisesti tiedonhakutaidot ja niiden soveltaminen. Opiskelumateriaalit ovat pää-sääntöisesti Learnissa tai Learniin tallennettuina linkkeinä verkkoaineistoihin. Kirjat määritelty opintojakson Learn sivuilla. Muu opetusta ja opiskelua tukeva materiaali on myös pääsääntöisesti määritelty Learnissa
Study forms and methods
Opintojakson suoritus on mahdollista suorittaa työviikkopohjaisella oppimisväylällä eli osallistut työjärjestyksen mukaisesti opetukseen ja ohjaukseen. Opiskelusi rytmittyvät työjärjestyksen mukaisten ryhmätapaamisten ja itsenäisesti tehtävien oppimistehtävien mukaan.
Opintoja nopeuttavalla oppimisväylällä on opiskelijan oltava läsnä ensimmäisellä kerralla ja keskusteltava opettajan kanssa suoritustavasta. Työhön integroitua oppimisväylää ei tarjota päiväopiskelijoille.
Opintoväylästä riippumatta on ensimmäisellä tunnilla oltava paikalla
Timing of exams and assignments
Tutkintosääntö:
”Opiskelijalla on oikeus uusia hylätty opintojakso kahdesti ja hyväksytty opintojakso kerran.
Uusinnassa ja arvosanan korottamisessa noudatetaan samoja arviointikriteereitä ja -periaatteita kuin varsinaisessa opintosuorituksessa. Uusintasuoritukset tulee järjestää vuoden kuluessa opintojakson toteutuksessa ilmoitetusta aloitusajankohdasta. Mikäli opintojakso jää kesken kahden uusintakerran jälkeenkin, opiskelija aloittaa sen uudelleen, kun opintojakso seuraavan kerran toteutetaan. Oppimistehtävien uusimis- tai korotusmahdollisuudesta päättää opintojakson opettaja ja siitä tiedotetaan opintojaksototeutuksen alussa.”
”Hyväksyttyä opintojaksoa ei voi suorittaa uudelleen. Opiskelijalla on oikeus korottaa hyväksytyn opintojakson arvosanaa yhden kerran vuoden kuluessa järjestelmään kirjatusta suorituspäivästä. Opintojakso on korotettava kokonaisuutena, mikäli opintojakso on koostunut osasuorituksista.”
Kevätlukukausi alkaa 1.1 ja päättyy 30.4. (paitsi monimuodolla päättyy 31.5.). Syyslukukausi alkaa 1.9 ja päättyy 31.12. Huolehdi että sinulla on tätä ennen kaikki tehtävät suoritettu. Päättymispäivän jälkeen palautuksia ei oteta vastaan, jos ei ole sovittu opettajan kanssa asiasta.
Jos sinulla on perusteltu syy, että et ehdi tekemään tehtäviä, sovi opettajan kanssa suoritustavasta ennen päättymispäivää. Esitä aikataulu rästitehtävistä huomioiden, että opintojakso on suoritettava vuoden kuluessa toteutuksen aloitusajankohdas-ta.
Oppimistehtävien uusimis- tai korotusmahdollisuutta ei ole tällä opintojaksolla. Uusintamahdollisuus on vain tenttien osalta.
Student workload
Laajuudeltaan 5 op opintojaksoissa opiskelijan laskennallinen työmäärä on 135h (5x27h). Lähiopetusta (sisältäen mahdolliset labrat, harjoitukset ja excursiot jne.) noin 47…60 h (35…45 %) ja itseopiskelua, oppimistehtäviä ryhmässä, jne. noin 75…88 h (55…65 %). Tästä poikkeuksena on monimuoto, jolla lähituntien määrä (sisältää etäluennot) on pienempi (15…25 h) ja vas-taavasti itseopiskelu suurempi (110…120 h).
Further information
Opiskelijan on oltava läsnä opintojakson ensimmäisellä lähiopetuskerralla tai jos hän on pätevästä syystä estynyt, otettava henkilökohtaisesti yhteyttä opintojaksosta vastuussa olevaan opettajaan ennen ensimmäistä lähiopetuskertaa. Lähitunneilla läsnäolovaatimus on 75 %. Jos lähitunnit siirtyy/muuttuvat verkkoluennoiksi niin läsnäolo vaatimus on edelleen sama.
Opintojaksolle ilmoittautuminen on tehtävä ilmoittautumisaikana ja jos opiskelija ei ole läsnä ensimmäisellä lähiopetuskerralla hylätään ilmoittautuminen.
Opintojakson alussa käydään läpi opintojakson osaamistavoitteet ja sisältö, erilaiset suoritustavat ja arviointiperusteet, sovi-taan arvioitavien suoritusten ajankohdat ja ilmoitetaan opintojakson päättymisajankohta, jonka jälkeen suorituksia ei enää oteta vastaan. Ystävällisesti pyydämme huomioimaan, että lähi- ja etäopetuksen tai niissä käytettävän opetusmateriaalin tallentaminen (kuva ja ääni) ei ole sallittua ilman opettajan lupaa.
Etäopetustunneille osallistutaan tietokoneen ja headset:n (kuulokkeet + mikki) välityksellä. Kyseisille tunneille ei saa osallis-tua mobiililaitteilla (esim. puhelimella).
Opintojaksoon kuuluvat excursiot, koulutuspäivät, yms. ovat pakollisia ja niistä voi olla pois vain lääkärin todistuksella. Näistä löytyy tarkempaa tietoa opintojakson Learnista. Laiminlyönti johtaa opintojakson hylkäämiseen.
Evaluation scale
1-5
Assessment methods and criteria
Hyväksytyn opintojaksoarvosanan saaminen edellyttää kaikkien oppimistehtävien (mm. harjoitustyöt, tuntitehtävät,itseopiskelun harjoittelualustat) ja tenttien suorittamista hyväksytysti. Tarkemmat ohjeet löytyvät opintojakson Learnista.
Kaikki oppimistehtävät tulee olla suoritettuna opintojakson päättymiseen mennessä ellei toisin ole tehtäväkohtaisesti ilmoitettu. Oppimistehtävien laiminlyönti johtaa opintojakson hylkäämiseen. Oppimistehtäviin yms. ei tehdä korvaavia tehtäviä, ellei oppilaalla ole pätevää syytä tehtävän laiminlyöntiin (esim. sairastapauksessa vaaditaan lääkärintodistus).
Hyväksytty opintosuoritus edellyttää osaamisen asianmukaista näyttöä ja toimintaa eettisesti kestävällä tavalla. Havaituissa opiskeluvilppitilanteissa noudatetaan Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun eettisiä ohjeita.
Opintojakson lähitentit arvostellaan 50 %:n mukaan, ellei toisin ole mainittu. Kaikki tentit tulee suorittaa ensisijaisesti lähitenttinä. Vain poikkeus tapauksissa voi tentit tehdä etätenttinä. Silloin arvostelu muuttuu 80 %: iin. Poikkeustapauksia voi olla mm. epidemia/pandemia, jolloin lähiopetus voi olla kiellettyä.
Opintojakson arviointiasteikko on seuraavanlainen: 1-5 (hyväksytty) ja 0 (hylätty)