Ihmisen kehitys ja oppiminen (5 op)
Toteutuksen tunnus: AV00CV85-3008
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
-
21.08.2023 - 03.09.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
-
09.10.2023 - 19.11.2023
Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Avoin AMK ja täydennyskoulutus
- Toimipiste
- E-kampus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 20 - 50
- Koulutus
- Avoin ammattikorkeakoulu, polkuopiskelijat
- Opettajat
- Maija Olli
- Miia Jyräs
- Vastuuopettaja
- Miia Heikkinen
- Ryhmät
-
AVKTSO23SPOVAvoin amk, polkuopinnot, Kotka, sosionomi, verkko, 2023S
- Opintojakso
- AV00CV85
Tavoitteet
Opintojakson käytyäsi:Ymmärrät elämänkaaren keskeisiä kehitysvaiheita ja elämänkulkuun vaikuttavia tekijöitä.Osaat reflektoida kasvuun, kehitykseen ja oppimiseen liittyvää tietoa ja rakentaa omaa kasvatustietoisuuttasi.
Sisältö
Miten eri kehitysteoriat, oppimiskäsitykset ja kasvatussuuntaukset määrittelevät ihmisen kasvua, kehitystä ja oppimista?Miten kasvuympäristön merkitys näyttäytyy yksilöiden ja yhteisöjen tavoitteissa ja valinnoissa?
Opiskelumateriaali
Ilmoitetaan jakson alettua Learn-alustalla
Opiskelumuodot ja -menetelmät
Opintojakson Teams-aloitusinfo toteutetaan ti 10.10.2023 klo 16.30-18. Aloitusinfo tallennetaan osittain (lopun opiskelijoiden kysymysosuutta ei tallenneta) ja siinä ei ole läsnäolovelvoitetta.
Opintojakson Teams-luennot toteutetaan ke 11.10. klo 16.30-18 ja ti 17.10. klo 16.30-18. Luennot tallennetaan ja niissä ei ole läsnäolovelvoitetta.
TKI ja työelämäyhteistyö
Opiskelijat harjoittelevat opintojaksolla työelämässä vaadittavia taitoja ja ajantasaisia työskentelytapoja.
Arviointiasteikko
1-5
Arviointikriteerit, hyvä (3)
a. Osaat käyttää ammattikäsitteitä ja näyttää tietoperustaan liittyvän osaamisesi. b. Osaat etsiä tietoa alan keskeisistä tiedonlähteistä.
Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet
Opintojaksokokonaisuus arvioidaan numeerisesti 0-5.