Skip to main content

Security in events (5 cr)

Code: AV00EU18-3001

General information


Enrollment
20.02.2023 - 28.02.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
27.02.2023 - 30.11.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
0 cr
Virtual portion
5 cr
Mode of delivery
Distance learning
Unit
Open UAS and Continuing education
Campus
Ecampus
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Open University of Applied Sciences
Teachers
Anssi Heikkinen
Teacher in charge
Anssi Heikkinen
Course
AV00EU18
No reservations found for realization AV00EU18-3001!

Objective

You become familiar with security issues related to big events. You are able to prepare emergency and rescue plans required by the safety authorities. You will also be able to identify the risks associated with events. You understand the importance of collaboration between the private security industry and public authorities in developing plans and implementing the event. You know the content of the legislation regulating the security events and the activities of safety personnel. You are able to plan and organize a safe public event.

Content

What factors should be taken into account when considering event security?
How do you develop an emergency and rescue plan in cooperation with the security industry and authorities?
How do you recognize the risks associated with events?
How do you run a safe public event?
How do you manage and supervise safety personnel at a public event?

Course material

Monivalintatesteissä kysymykset on laadittu kokoontumis- ja löytötavaralaista. Näistä laista on myös powerpoint-esitykset, joissa on keskeinen sisältö koottuna.

Turvallisuussuunnittelussa hyödynnetään Tapahtumanjärjestäjän 2020 opasta. Opintomateriaaleista ja hyödynnettävistä pohjista löydät tiedot learn-alustalta.

Study forms and methods

Opintojakso koostuu 10:stä eri kokonaisuudesta, jotka löytyvät ohjeistuksineen learn-oppimisalustalta. Teet 2 lainsäädäntöön liittyvää monivalintatestiä sekä 8 erillistä turvallisuussuunnitteluun liittyvää tehtävää tai kirjallista tuotosta.

Osiot ovat suoritettavissa kurssin avaamisen jälkeen itselle soveltuvassa aikataulussa. Lähiopetusta ei järjestetä.

RDI and work-related cooperation

Oppimisalustan suunnitelman voi laatia myös todelliseen tapahtumaan. Toimeksiannosta sovitaan ohjaavan opettajan kanssa erikseen. Yhteistyökumppanin löytämisestä vastaa opiskelija.

Timing of exams and assignments

Määräajat löytyvät Learn-oppimisalustalta. Kurssin aloituksen jälkeen kaikki osiot ovat auki ja voit suorittaa ne soveltuvassa aikataulussa. Monivalintestien suorituskertoja sekä -aikaa on rajattu ja ne kerrotaan alustalla.

Kurssin hyväksyttyyn suorittamiseen vaaditaan 2 monivalintatentin suorittamista sekä muiden kahdeksan kirjallisen osion tuottamista.

International cooperation

Kokoontumis- ja löytötavaralain soveltamisen osalta lainsäädäntö on kansallista. Muuten toteutusympäristöä ei ole rajattu.

Student workload

Laskennallisesti kurssin työmäärä opiskelijalle on 135 tuntia opiskelua.

Kurssin laajuus on 5 op.
1 op = 27 tuntia työtä

Course part description

Monivalintatestit: 1) Kokoontumislaki 2) Löytötavaralaki

Kirjalliset suunnitelmat tai tuotokset:

3) Esisuunnittelu ja riskien arviointi: pohjaa hyödyntäen arvioidaan toteutukseen liittyvät riskit
4) Turvallisuussuunnittelun käynnistäminen organisaatiokaaviolla
5) Viestintäkaavio: organisaation jakaminen toimiviin viestiryhmiin sekä kanaville.
6) Aluesuunnitelma: sisä- ja ulkotilat merkintöineen.
7) Liikenteenohjaussuunnitelma: pää- ja varareitit miehistöineen ja pysäköintipaikkoineen.
8) Riskien arviointi: yksittäiseen toimintoon liittyvä riskitarkastelu ja hallintakeinot.
9) Pääsuunnitelma, varasuunnitelma ja hätäsuunnitelma: yleinen toiminnan suunnittelu eri tilanteisiin.
10) Tarkistuslistat: ennen toiminnan aloitusta tehtävä yksinkertainen turvallisuuden varmistaminen listan avulla.

Further information

Opintojakso sisältyy Xamk Pulsen tarjontaan.
Xamkin tutkinto-opiskelijat eivät voi ilmoittautua tälle toteutukselle.
Kurssi on tutkinto-opiskelijalle suoraan hyväksiluettavissa XAMK:in turvallisuusalan tradenomikoulutukseen.

Evaluation scale

1-5

Assessment criteria, good (3)

Osaat käyttää johdonmukaisesti erilaisia ammattikäsitteitä.
Osaat etsiä tietoa alan keskeisistä tietolähteistä.
Osaat hahmottaa erilaisia tehtäväkokonaisuuksia.
Osaat toimia asiakkaiden, sidosryhmien kanssa yhteistyössä.
Osaat toimia tiimin jäsenenä tavoitteellisesti.

Assessment methods and criteria

Kurssin hyväksytty suorittaminen edellyttää kaikkien osioiden palauttamista ja riittävän pistemäärän keräämistä seuraavasti:

0-40 p = 0 hylätty
41-52 p = 1
53-64 p = 2
65-76 p = 3
77-88 p = 4
89-100 p = 5

Go back to top of page