Skip to main content

Productization of web applications (10cr)

Code: L12B415-8S001

General information


Enrollment
20.08.2018 - 07.09.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
27.08.2018 - 31.12.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
10 cr
Local portion
10 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Department of Information Technology
Campus
Mikkeli Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 30
Degree programmes
Degree Programme in Business Information Technology
Teachers
Janne Turunen
Teacher in charge
Janne Turunen
Course
L12B415

Unfortunately, no reservations were found for the realization Productization of web applications L12B415-8S001. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Objective

Osaat määritellä ohjelmistotuotannon vaiheet sekä tarkoituksenmukaiset kehittämismenetelmät ja -tekniikat. Osaat tulkita ja laatia ohjelmistosuunnittelun dokumentteja. Osaat arvioida ohjelmiston laatua ja hallitset ohjelmistotestauksen menetelmiä. Osaat soveltaa käytettävyyden ja käyttäjäkeskeisen suunnittelun periaatteita ohjelmistotuotantoon. Osaat ottaa huomioon tietoturvallisuuden ja tietosuojan erityiskysymykset ohjelmistotuotannossa.Hallitset erilaisten tietosisältöjen tekniset mahdollisuudet ja sovellutukset verkkopalvelujen kontekstissa. Osaat tuottaa rikkaita tietosisältöjä verkkopalveluihin mediapalvelimien ja -palvelujen kautta. Osaat suunnitella ja toteuttaa sisällöntuotanto- ja jakeluprojektin verkkoympäristöön.

Content

Kuinka toteutetaan ohjelmiston vaatimusmäärittely ja toiminnallinen analyysi? Kuinka määritellään ja kuvataan ohjelmiston käsitteellinen sekä dynaaminen rakenne? Mitkä kokonaisuudet määrittelevät laadukkaan ohjelmiston ja kuinka ohjelmistoja testataan? Kuinka loppukäyttäjän tarpeet huomioidaan ohjelmistotuotannossa? Millä tavoin varmistetaan ohjelmiston tietoturvallisuus ja kuinka tietoturvallisuusriskejä arvioidaan?

Assessment criteria, good (3)

a. käytät asiantuntevasti ohjelmistotuotannon, sisällöntuotannon ja tietoturvallisuuden ammattikäsitteistöä c. osaat työskennellä ohjelmistotuotantoprojektissa asiantuntija- ja johtotehtävissä d. osaat toimia asiakas- ja kohderyhmätilanteissa e. osaat valita tarkoituksenmukaiset kehittämismenetelmät ja -tekniikat eri ohjelmistotuotantoprojekteihin f. osaat toimia ohjelmistotuotantoryhmän jäsenenä tavoitteellisesti g. sovellat kriittisesti ohjelmistotuotannon, sisällöntuotannon ja tietoturvallisuuden periaatteita eri tilanteissa

Qualifications

Verkkosivuston toteutus Kuvankäsittely ja animaatio Video ja ääni Verkkosovelluksen ohjelmointi Käyttöliitttymäohjelmointi Graafinen suunnittelu Palvelukeskeinen arkkitehtuuri

Go back to top of page