Skip to main content

Basics of building services engineering (5 cr)

Code: YT00DI39-3009

General information


Enrollment
06.04.2022 - 22.04.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2022 - 31.12.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Department of Construction and Energy Engineering
Campus
Kotka Campus
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Degree Programme in Construction Engineering
Teachers
Vertti Vallenius
Marko Saxell
Teacher in charge
Vertti Vallenius
Groups
RAKT21KM
Construction engineering, part-time studies
Course
YT00DI39
No reservations found for realization YT00DI39-3009!

Objective

Käytät johdonmukaisesti keskeisiä LVI- ja rakennusalan sekä AutoCad-ohjelmistoon liittyviä käsitteitä. Hallitset keskeiset järjestelmäperusteet. Osaat hakea tietoa maankäyttö- ja rakennuslain vaatimuksista ja soveltaa niitä työssäsi.

Käytät itsenäisesti AutoCad-ohjelmistoa ja pystyt suoriutumaan annetuista harjoitustehtävistä AutoCad-ohjelmistoa käyttäen. Osaat tuottaa AutoCad-ohjelmistolla paperimuodossa olevia tulosteita.

Content

Miten rakentamista ohjataan lainsäädännöllä?
Miten LVI- ja rakennustekniikka vaikuttavat toisiinsa?
Millaiset järjestelmät kuuluvat käsitteeseen lvi-tekniikka ja mitkä ovat niiden keskeiset toimintaperiaatteet?
Millaisia piirrosmerkkejä, viivapaksuuksia ja viivatyyppejä tietokoneavusteisessa piirtämisessä käytetään?
Miten AutoCad-ohjelmiston avulla voidaan piirtää ja tulostaa?

Evaluation

Students can
b. manage appropriate methods of information search
e. show skills in managing team work participating in dicussions and tasks flexibly and positively
f. apply the ethical principles of the professional field according to the situation.

Course material

Opintojakson harjoitukset koostuvat ryhmä- ja yksilöharjoituksista. Verkko- tai lähitapaamisten aikana tehdään ryhmäharjoituksia tai tuettuja yksilöharjoituksia. Muu opetusta ja opiskelua tukeva materiaali on Learnissa tiedostoina tai linkkeinä. Teams tapaamisten aktiviteetit ja aineistot ovat saatavilla tapaamisen alustalla.

Study forms and methods

Opintojakson osaamisen saat työviikkopohjaisella oppimisväylällä eli osallistut työjärjestyksen mukaisesti opetukseen ja ohjaukseen. Opiskelusi rytmittyvät ryhmätapaamisten ja itsenäisesti tehtävien oppimistehtävien mukaan. Tämä opintojakso ei ole tarjolla itsenäisesti opiskeltavaksi.

RDI and work-related cooperation

Yritysyhteistyö on mahdollista tällä opintojaksolla.

Timing of exams and assignments

Huolehdithan, että sinulla on kaikki tehtävät tehtynä ennen opintojaksssa määriteltyjä palautuspäiviä. Opintojakson päättymispäivän jälkeen palautuksia otetaan vastaan opintojakson seuraavan toteutuksen yhteydessä.

Opintojakso opiskellaan ja osaamisen näyttö annetaan opintojakson toteutusaikana. Opiskelijalla on mahdollisuus yrittää opintojakson hyväksyttyä läpäisyä kaikkiaan kolme kertaa: opintojakson varsinaisella suorituskerralla tai kahdella uusintasuorituskerralla.

Hyväksyttyä opintojaksoa ei voi suorittaa uudelleen. Opiskelijalla on oikeus korottaa hyväksytyn opintojakson arvosanaa yhden kerran vuoden kuluessa järjestelmään kirjatusta suorituspäivästä.

Course part description

1. Lämmitys järjestelmät
2. Lämmöntarve, -jako ja -luovutus
3. Viemäreiden suunnittelu ja asennus
4 Vesijohtojen suunnittelu ja asennus
5 Sisäilma ja ilmanvaihdon mitoitus
7. Ilmanvaihdon asennus, huolto, ja mittaaminen
8. Sähkö ja automaatio

Evaluation scale

1-5

Go back to top of page